Úvod / Co je Henna?

Co je Henna?

Co to vlastně Henna je?

Lawsonia Inermis, po celém světě známá jako henna, hena či hinna, je rostlina keřovitého charakteru dorůstající obvykle výšky kolem 2 metrů. Tento ozdobný keř je pěstován zejména v oblastech se suchým a horkým klimatem (zejména v  severní Africe a  Indii).

iStock_000049846404_Full

Již po tisíciletí je Henna pěstována zejména kvůli svým hladkým podlouhlým listům, z nichž se po usušení a nadrcení získává prášek zelené barvy s typickou vůní. Jak už to bývá s vůněmi, je tato pro někoho příjemná a pro někoho méně ....(z vlastní zkušenosti můžeme potvrdit, že vše je o zvyku a pro nás stala příjemnou součástí každého dne). Podstatné ale je, že se tímto procesem získá 100% přírodní barva, která na rozdíl od chemických barev nepoškozuje vlasy.

Podle doby sklizně je pak možné získat hennu bezbarvou či naopak velmi silně barvící. Mladé rostliny neobsahují barvivo. Větší množství barviva pak produkují keře až po dvou letech. Vzájemnou kombinací usušených listů lze získat mnoho nádherných odstínů.

Henna kvete malými květy bílé, žluté, růžové až červené barvy, které vydávají silnou sladkou vůni považovanou za afrodiziakum. Šťáva z květů se využívá jako součást parfémů nebo jako esenciální olej. Vůně květů ulevuje od bolestí hlavy, pomáhá při nespavosti a olej také ulevuje od bolesti svalů, napomáhá při léčbě ekzémů či spálenin.

Kromě barvící schopnosti se Henna používá zejména pro své mnohé léčebné vlastnosti:

Jako čistě přírodní barvivo je Henna velice vhodná i při alergiích kůže a vlasové pokožky a onemocněních vlasů. Mimoto je Henna přirozeně antibakteriální a antispetická.